2009

Australian Exporter of the Year

NOJA Power Switchgear Pty Ltd, QLD

Agribusiness

Winner
Capilano Honey Limited, QLD
Finalists
Almondco Australia Limited,SA
Frogmore Creek Wines, TAS
Grain Pool, WA
Hy Gain Feeds Pty Ltd, VIC
Namoi Cotton Co-operative Ltd, NSW
North Australian Cattle Company Pty Ltd, NT

Arts & Entertainment

Winner
Firemint, VIC
Finalists
Co-Opera Incorporated, SA
Lucy Media Pty Ltd, ACT
Petrol Records International, NSW
Tiwi Design Aborignial Corporation, NT
Urban Art Projects, QLD

Education

Winner
Australian Skills Training, NT
Finalists
CIT Solutions Pty Ltd, ACT
Deakin University, VIC
Griffith University, QLD
Silver Trowel Trade Training, WA
Sydac Pty Ltd, SA
The Hutchins School, TAS
The University of Western Sydney, NSW

Emerging

Winner
Levett Engineering Pty Ltd, SA
Finalists
CBG Systems Pty Ltd, TAS
Great Southern Waters Pty Ltd, VIC
Nuix Pty Ltd, NSW OM (Manganese) Limited, NT
Synforce (Aust) Pty Ltd, QLD
The Wine and Truffle Company, WA
Windlab Systems Pty Ltd, ACT

Information & Communication Technology

Winner
SMARTS Group Holdings Pty Ltd, NSW
Finalists
Embed International Pty Ltd, WA
Oniqua Pty Ltd, QLD
stratsec, ACT
Tantalus Media, VIC
The Learning Edge International, TAS
YourAmigo Ltd, SA

Large Advanced Manufacturer

Winner
NOJA Power Switchgear Pty Ltd, QLD
Finalists 
OneSteel Whyalla, SA 
ResMed, NSW 
Solahart Industries Pty Ltd, WA 
Triasx Pty Ltd, QLD 
Varian Australia Pty Ltd, VIC

Minerals & Energy

Winner
Wesfarmers Curragh Pty Ltd, QLD
Finalists
Alcoa of Australia Limited, WA
Energy Resources Australia Ltd, NT
Gujarat NRE Minerals Limited, NSW

Regional Exporter

Winner
Autech Software & Design, TAS
Finalists
Clyne Foods Pty Ltd, VIC
Kelly Engineering, SA
MSM Milling, NSW
Superior Jetties, QLD

Services

Winners
Pivot Maritime International, TAS
Servcorp, NSW
Finalists
Adventure Tours Australia Group, SA
Airbiz Aviation Strategies Pty Ltd, VIC
Ansaldo STS Australia Pty Ltd, QLD
Aspen Medical, ACT
PLN Lawyers, NSW
Populous, QLD
RightShip Pty Ltd, VIC
Sentinel Pty Ltd, ACT
Silverise Pty Ltd, WA
Vaxine Pty Ltd, SA

Small Business

Winner
Alice Springs Helicopters, NT
Finalists
Absolute Data Group Pty Ltd, QLD
Akcelik and Associates Pty Ltd, VIC
Currawong Engineering Pty Ltd, TAS
Gemtree Vineyards, SA
Netbased Software Pty Ltd, NSW
Recruitment Systems Pty Ltd, ACT

Small to Medium Manufacturer

Winner
aussieBum, NSW
Finalists
Australian Clutch Services Pty Ltd, SA
Dyesol ACT
Future Fibre Technologies Pty Ltd, VIC
Linetec Engineering Pty Ltd, NT
Peak Well Services, WA
Richardson Devine Marine Constructions Pty Ltd, TAS

2008

Australian Exporter of the Year

Appen, NSW

Agribusiness

Winner
Craig Mostyn Group, WA
Finalists
Australian Agricultural Company Ltd, QLD
Australian Quality Honey Pty Ltd, TAS
Austwine Exports Pty Ltd, SA
DIVA Australia International Pty Ltd, ACT
Longwarry Food Park, VIC
OzEpulse Pty Ltd, NSW
Porosus Pty Ltd, NT

Arts & Entertainment

Winner
Laservision, NSW
Finalists
Australian Dance Theatre, SA
Digital Dimensions Pty Ltd, QLD
Tiwi Design Aboriginal Corporation, NT
Torus Games, VIC

Education

Winner
Centre for Customs and Excise Studies, ACT
Finalist
Charles Darwin University, NT
Deakin University, VIC
Flight Training Adelaide Pty Ltd, SA
Griffith University, QLD
Immersive Technologies Pty Ltd, WA
The Hutchins School, TAS
The International College of Management, Sydney, NSW

Emerging

Winner
Ta Ann Tasmania, TAS
Finalists
Hot Rock Dining International Pty Ltd, NSW
Kelly Engineering, SA
Nucleus Network, VIC
OM (Manganese) Limited, NT
Silver Trowel Trade Training, WA
stratsec, ACT
Urban Art Projects, QLD

Information & Communication Technology

Winner
Appen, NSW
Finalists
Intelledox, ACT
Micromine, WA
QSR International, VIC
The Learning Edge International, TAS
Triasx, QLD
YourAmigo Ltd, SA

Large Advanced Manufacturer

Winner
Russell Mineral Equipment Pty Ltd, QLD
Finalists
Incat, TAS
OneSteel Manufacturing Pty Limited, SA
Redflex Traffic Systems Pty Ltd, VIC
Strategic Marine, WA
Sykes Group , NSW

Minerals & Energy

Winner
Energy Resources of Australia Ltd, NT
Finalists
Alcoa of Australia Limited, WA
Queensland Magnesia Pty Ltd, QLD
Xstrata Coal Pty Ltd, NSW
Bega Cheese Limited, NSW
Dobson's Vegetable Machinery Pty Ltd, TAS
Mobius, VIC
NPM Group Pty Ltd, QLD
Salitage Wines, WA
Tarac Technologies Pty Ltd, SA

Services

Winner
Rhine Ruhr, VIC
Finalists
Xstrata Technology, QLD
CooperVision Australia, SA
HOK Sport Architecture, QLD
Noetic Group, ACT
Pivot Maritime International, TAS
Servcorp, NSW
ThinkSmart, WA
Waterman AHW Pty Ltd, NSW
Woodhead, SA
WorleyParsons Services Pty Ltd, VIC

Small Business

Winner
Global EARS Limited, VIC
Finalists
Alice Springs Helicopters, NT
Fox Creek Wines, SA
Haltech Engine Management Systems, NSW
Recruitment Systems Pty Ltd, ACT
Tasmania Distillery, TAS
Vigil Systems Pty Ltd, QLD
Wild Child WA, WA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Divex Asia Pacific Pty Ltd, WA
Finalists
Advanced Polymer Technology Australasia Pty Ltd, VIC
Australian Scientific Instruments Pty Ltd, ACT
Centor Architectural, QLD
d'Arenberg Pty Ltd, SA
Lightning Protection International, TAS
Mintech Chemical Industries Pty Ltd, NT
Seawind Catamarans, NSW

Sports, Events & Tourism

Winner
Adventure Tours Australia Group, SA
Finalists
Magic Millions Sales Pty Limited, QLD
Premier Travel Tasmania, TAS
Sydney Attractions Group Pty Ltd, NSW
Zoos Victoria, VIC

2007

Australian Exporter of the Year

Cochlear Limited, NSW

Agribusiness

Winner 
Boundary Bend Limited, VIC
Finalists
Craig Mostyn Group, WA
Namoi Cotton Co-operative Ltd, NSW
Pacific Seeds Pty Ltd, QLD
Pernod Ricard Pacific Pty Ltd, SA
Porosus Pty Ltd, NT
Tasman Group Services, TAS
The Lark Hill Wine Company Pty Ltd, ACT

Arts, Entertainment & Design

Winner
Imagination Entertainment, SA
Finalists
Cutting Edge, QLD
Laservision, NSW
Maningrida Arts and Culture, NT
BigWorld Pty Ltd, ACT
Moose Enterprise, VIC

Education

Winner
Flight Training Adelaide Pty Ltd, SA
Finalists
Box Hill Institute, VIC
Charles Darwin University, NT
James Cook University, QLD
Macquarie University, NSW
Research School of Physical Sciences and Engineering, ACT
Risktec Australasia Pty Ltd WA
St Michael's Collegiate School TAS

Emerging

Winner 
Unistraw International Limited, NSW
Finalists
Abalone Farms Australia Pty Ltd, TAS
CustomVis, WA
Noetic Group, ACT
Pensyl Pty Ltd, NT
Remote Vision Solutions Pty Ltd, VIC
Sydac Pty Ltd, SA
Vigil Systems Pty Ltd, QLD

Information & Communication Technology

Winner
Bravura Solutions Limited, NSW
Finalists
ContentKeeper Technologies, ACT
CPT Global Limited, VIC
Fundi Software Pty Ltd, WA
Mincom Limited, QLD
The Learning Edge International, TAS

Large Advanced Manufacturer

Winner
Cochlear Limited, NSW
Finalists
Australian Weaving Mills Pty Ltd, TAS
Gold Corporation, WA
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA
Securency International Pty Ltd, VIC
Xstrata Technology, QLD

Minerals & Energy

Winner
GMA Garnet Pty Ltd, WA
Finalists
Newcrest Mining Limited, VIC
Xstrata Coal Pty Ltd, NSW
Xstrata Mount Isa Mines, QLD

Regional Exporter

Winner
Russell Mineral Equipment Pty Ltd, QLD
Finalists
Australian Honey Products Pty Ltd, TAS
De Bortoli Wines, NSW
Mobius Software Pty Ltd, VIC
Seed Genetics Australia Pty Ltd, SA

Services

Winner
Macquarie Bank Limited, NSW
Finalists
Aspen Medical Pty Ltd, ACT
Cleanevent Australia, VIC
Perkins Shipping, NT
Roaring 40s Renewable Energy Pty Ltd, TAS
The Runge Group, QLD
ThinkSmart Limited, WA
Woodhead Pty Ltd, SA

Small Business

Winner 
Callidan Instruments, QLD
Finalists
Guppytraders.com, NT
Lightning Protection International Pty Ltd, TAS
MetroCount, WA
Pfitzner Performance Gearbox, SA
Sentinel Pty Ltd, ACT
The Fire Company, NSW
Versatile Technology P/L, VIC

Small To Medium Manufacturer

Winner
Liferaft Systems Australia Pty Ltd, TAS
Finalists
Australian Scientific Instruments Pty Ltd, ACT
Blackmagic Design Pty Ltd, VIC
Corbett Research Pty Ltd, NSW
Divex Asia Pacific Pty Ltd, WA
Extreme Machining Australia P/L, SA
NOJA Power Switchgear Pty Ltd, QLD
Safaritrek International Leisure Group, NT

Sports, Events & Tourism

Winner
BridgeClimb, Sydney, NSW
Finalists
Adventure Tours Australia Group, SA
Magic Millions Sales Pty Limited, QLD
Victoria Racing Club, VIC

2006

Australian Exporter of the Year

ResMed, NSW

Agribusiness

Winner
Botanical Food Company Pty Ltd, QLD
Finalists
Australian Spirulina, NT
Clonakilla, NSW
Craig Mostyn Group, WA
Mulwarra Export Pty Ltd, NSW
Red Kelly's Gourmet Foods Pty Ltd, TAS
Roma Food Products, VIC
Seed Genetics Australia Pty Ltd, SA

Arts, Entertainment & Design

Winner
Rising Sun Pictures, SA
Finalists
Cutting Edge Post Pty Ltd, QLD
Laservision, NSW
Maningrida Arts & Culture, NT
Ronin Films, ACT
Strange Fruit, VIC

Education

Winner
Box Hill Institute, VIC
Finalists
Australian Maritime College, TAS
Centre for Customs and Excise Studies, ACT
Charles Darwin University, NT
International College of Management, Sydney, NSW
James Cook University, QLD
Risktec Australasia, WA
University of South Australia, SA

Emerging

Winner
Aconex, VIC
Finalists
Divex Asia Pacific Pty Ltd, WA
Gloria Jean's Coffees International, NSW
Guppytraders.com, NT
Ingeus Limited, QLD
Innovation Dynamics, ACT
Roar Film, TAS
Sydac Pty Ltd, SA

Information & Communication Technology

Winner
Mincom Limited, QLD
Finalists
Appen Pty Ltd, NSW
CommtechWireless Pty Ltd, WA
Compucat Research Pty Ltd, ACT
JadeLiquid Software, TAS
QSR International, VIC
Quest Retail Technology Pty Ltd, SA

Large Advanced Manufacturer

Winner
ResMed, NSW
Finalists
ACL Bearing Company, TAS
ANCA Pty Ltd, VIC
Australian Gold Reagents Pty Ltd, WA
Fire Control Systems, ACT
Riviera Marine (Int) Pty Ltd, QLD
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA

Minerals & Energy

Winner
Rio Tinto Iron Ore, WA
Finalists
Australian Char Pty Ltd, VIC
New Hope Coal Australia, QLD
Xstrata Coal, NSW

Regional Exporter

Winner
Barrier Reef Pools, QLD
Finalists
Albany Plantation Export Company (APEC) Pty Ltd, WA
Alcan Gove, NT
Byron Bay Cookie Company, NSW
Easy Fit Fencing Components, TAS
Hy Gain Feeds Pty Ltd, VIC
Kangaroo Island Abalone Pty Ltd, SA

Services

Winner
Ausenco Limited, QLD
Finalists
Aspen Medical, ACT
Flight Training Adelaide, SA
Genalysis Laboratory Services Pty Ltd, WA
Macquarie Bank Limited, NSW
Powercom Systems, TAS
RightShip, VIC

Small To Medium Manufacturer

Winner
aussieBum, NSW
Finalists
Australian Crocodile Products Pty Ltd, NT
Australian Scientific Instruments Pty Ltd, ACT
Ayres Composite Panels Pty Ltd, WA
Cartridge World Pty Ltd, SA
Ecotech, VIC
JKTech Pty Ltd, QLD
Lightning Protection International Pty Ltd, TAS

Small to Micro Business

Winner
Wild Child WA Pty Ltd, WA
Finalists
Bellata Gold, NSW
BSD Robotics, QLD
Extreme Machining Australia Pty Ltd, SA
Fiomarine Industries Pty Limited, TAS
Mbantua Gallery and Cultural Museum, NT
PRD Software, ACT
Varney DesignInc Pty Limited, VIC

Sports, Events & Tourism

Winner
Victoria Racing Club, VIC
Finalists
North Star Cruises Australia, WA
Oceanis Australia Pty Ltd, QLD
Taronga Zoo, NSW
World Heritage Cruises, TAS

2005

Australian Exporter of the Year

The Wiggles International Pty Ltd

Agribusiness

Winner
Mulwarra Export Pty Ltd, NSW
Finalists
Angove’s Pty Ltd, SA
Australia Meat Holdings Pty Ltd, QLD
Lerida Estate, ACT
Murray Goulburn Co-operative Company Limited, VIC
Tasmanian Quality Foods Pty Ltd, TAS
WAMMCO International, WA

Arts & Entertainment

Winner
The Wiggles International Pty Ltd, NSW
Finalists
Base Camp Productions Pty Ltd, VIC
Big World Pty Ltd, ACT
Blue Rocket Productions Pty Ltd, TAS
Cutting Edge, QLD
Imagination Entertainment Ltd, SA
Maningrida Arts & Culture, NT
Storyteller Media Group Pty Ltd, WA

Education

Winner
Central Queensland University, QLD
Finalists
Centre for Customs and Excise Studies, ACT
Macquarie University, NSW
Risktec Australasia, WA
RMIT University, VIC
University of Adelaide, SA
University of Tasmania, TAS

Emerging

Winner
GroundProbe, QLD
Finalists
GPSports Systems Pty Ltd, ACT
Guppytraders.com, NT
Hastings Food Processing, NSW
Marinova Pty Ltd, TAS
Neurosciences Victoria, VIC
Seed Genetics Australia Pty Ltd, SA
Tyco Water Pty Ltd, WA

Information & Communication Technology

Winner
Appen Pty Ltd, NSW
Finalists
CEA Technologies Pty Ltd, ACT
Comlabs Systems Pty Ltd, SA
Hitwise Pty Ltd, VIC
JadeLiquid Software, TAS
MetroCount, WA
Redmap Networks Pty Ltd, QLD

Large Advanced Manufacturer

Winner
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
Finalists
Gold Corporation, WA
ResMed, NSW
Riviera Marine (Int) Pty Ltd, QLD
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA
SGE International Pty Ltd, VIC

Minerals & Energy

Winner
Rio Tinto Iron Ore, WA
Finalists
BP Solar Pty Ltd, NSW
Macarthur Coal Ltd, QLD
Xstrata Coal, NSW
Zinifex Ltd – Port Pirie Smelter, SA

Regional

Winner
WAMMCO International, WA
Finalists
Balco Australia, SA
Bundaberg Brewed Drinks Pty Ltd, QLD
Dywidag Systems International Pty Ltd, NSW
Gippsland Aeronautics Pty Ltd, VIC
Maningrida Arts & Culture, NT
Spring Bay Seafoods Pty Ltd, TAS

Services

Winner
Macquarie Bank Limited, NSW
Finalists
Cartridge World Pty Ltd, SA
GKN Aerospace Engineering Services Pty Ltd, VIC
Hydro Tasmania Consulting, TAS
Northern Territory Pre-Stressing Pty Ltd, NT
Risktec Australasia, WA
Xstrata Technology, QLD
Yellow Edge Pty Ltd, ACT

Small to Medium Manufacturer

Winner
Rofin Australia Pty Ltd, VIC
Finalists
ADInstruments Pty Ltd, NSW
Australian Crocodile Products Pty Ltd, NT
Extreme Machining Australia Pty Ltd, SA
FINK Design, ACT
Liferaft Systems Australia Pty Ltd, TAS
Mt Romance Australia Pty Ltd, WA
Russell Mineral Equipment Pty Ltd, QLD

Tourism

Winner
Qantas Airways Limited, NSW
Finalists
Adventure Tours Australia, NT
Kangaroo Island Sealink Pty Ltd, SA
Magic Millions Sales Pty Ltd, QLD
North Star Cruises Australia, WA
Under Down Under Tours, TAS

2004

Australian Exporter of the Year

Casella Wines Pty Ltd, NSW

Agribusiness

Winner
Casella Wines Pty Ltd, NSW
Finalists
AWB Limited, VIC
Botanical Food Company Pty Ltd, QLD
Forestry Tasmania, TAS
Heytesbury Beef Pty Ltd, NT
WAMMCO International, WA
Xanadu Normans Wines Group, SA

Arts & Entertainment

Winner
Imagination Entertainment Ltd, SA
Finalists
David Curl Pty Ltd, NT
Jonathan Baskett Studio Glass, ACT
Krome Studios Pty Ltd, QLD
Laservision, NSW
McLachlan Studio, TAS
Shock Exports.Com Pty Ltd, VIC
Storyteller Media Group Pty Ltd, WA

Education

Winner
IELTS Australia, ACT
Finalists
GEOS Perth Pty Ltd, WA
Griffith University, QLD
International College of Management, Sydney (International College of Tourism), NSW
RMIT University, VIC
The Friend's School, TAS
University of South Australia, SA

Emerging

Winner
Australian Gold Reagents Pty Ltd, WA
Finalists
aussieBum, NSW
Hansen Orchards, TAS
Moeco Pty Ltd, NT
NOJA Power Switchgear, QLD
Ocean Software Pty Ltd, VIC
The Distillery Pty Ltd, ACT
Thorn-Clarke Wines, SA

Information & Communication Technology

Winner
Redmap Networks Pty Ltd, QLD
Finalists
Autech Software, TAS
Clearsonics Pty Ltd, SA
Infomedia Limited, NSW
MetroCount, WA
Protocom Development Systems Pty Ltd, ACT
Ringtail Solutions Pty Ltd, VIC

Large Advanced Manufacturer

Winner
Mayna Pharma Pty Ltd, VIC
Finalists
Alphapharm Pty Ltd, QLD
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
Milennium Chemicals, WA
ResMed, NSW
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA

Minerals & Energy

Winner
Rio Tinto Iron Ore (Hammersley Iron), WA
Finalists
Alcan Gove, NT
BHP Biliton Mitsubishi Alliance (BMA), QLD
BP Solar Pty Ltd, NSW

Regional 

Winner
Mt Romance Australia Pty Ltd, WA
Finalists
Easy Fit Fencing Components, TAS
Gippsland Aeronautics Pty Ltd, VIC
Serck Control Pty Ltd, NSW
The Peanut Company of Australia, QLD
Vitor Marketing Pty Ltd, SA

Services

Winner
Ausenco Limited, QLD
Finalists
Barclay Mowlem Construction Ltd, NSW
Centre for Customs and Excise Studies, ACT
GKN Aerospace Engineering Services Pty Ltd, VIC
Northern Territory Pre-Stressing Pty Ltd, NT
QMS Certification Services Pty Ltd, TAS
RSG Global, WA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Muir Engineering Pty Ltd, TAS
Finalists
Australian Crocodile Products Pty Ltd, NT
Bordex Wine Racks Pty Ltd, SA
CIC Secure Pty Ltd, ACT
Jaden/Kanga Group Pty Ltd, QLD
Mt Romance Australia Pty Ltd, WA
Newport Scientific Pty Ltd, NSW
Ripe Maternity Wear, VIC

Tourism

Winner
Australia Zoo, QLD
Finalists
AOT Group Pty Ltd, VIC
BridgeClimb, OTTO Holdings (Aust) Pty Ltd, NSW
Burswood International Resort Casino, WA
Kangaroo Island SeaLink Pty Ltd, SA
Under Down Under Tours, TAS

2003

Australian Exporter of the Year

QBE Insurance Group, NSW

Agribusiness

Winner
Casella Wines Pty Ltd, NSW
Finalists
Angove's Pty Ltd, SA
Inland Trading, ACT
Kailis and France Foods Group, WA
Murray Goulburn Co-operative Company Limited, VIC
Packer Leather, QLD
Petuna Pty Ltd, TAS
Wallco International Pty Ltd, NT

Arts & Entertainment 

Winner
Cutting Edge Post Pty Ltd, QLD
Finalists
Buku Larrnggay Mulka Centre, NT
Laservision Macro - Media Pty Ltd, NSW
McLachlan Studio, TAS
Micro Forte Pty Ltd, ACT
Shock Exports.Com Pty Ltd (Shock Exports), VIC
Storyteller Media Group Pty Ltd, WA

Education

Winner
InSearch UTS, NSW
Finalists
Griffith University, QLD
International College of Hotel Management Inc, SA
Melbourne University Private Ltd, Vic
Phoenix English Language Academy, WA
St Michael's Collegiate School, TAS

Emerging

Winner 
Production Parts Pty Ltd, VIC
Finalists
Australian Spirulina, NT
Bottles of Australia Pty Ltd, ACT
Comit Farm Produce Pty Ltd, SA
Moonrocks Australia, QLD
Ozgene Pty Ltd, WA
Sportstec Limited, NSW
Tasmanian Quality Foods Pty Ltd, TAS

Information & Communication Technology

Winner
Infomedia Limited, NSW
Finalists
Atmospheric Radar Systems Pty Ltd, SA
CommtechWireless Pty Ltd, WA
In Motion Technologies, NT
Redmap Networks Pty Ltd, QLD
Ringtail Solutions Pty Ltd, VIC
Seeing Machines, ACT
Sonardata Pty Ltd, TAS

Large Advanced Manufacturer

Winner
Cochlear Pty Ltd, NSW
Finalists
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
Heat and Control Pty Ltd, QLD
Image Marine, WA
Philmac Pty Ltd, SA
Toyota Motor Corporation Australia, Vic

Minerals & Energy

Winner
Robe River Iron, WA
Finalists
Alcan Gove, NT
Coal & Allied Industries Limited, NSW
Copper Mines of Tasmania, TAS
WMC Fertilizers, QLD

Regional

Winner 
Ricegrowers' Co-operative Limited, NSW
Finalists
Australian Hiramasa, SA
Dobsons Vegetable Machinery Pty Ltd, TAS
Mt Romance Australia Pty Ltd, WA
Murgon Leather Co Limited, QLD
Warrnambool Cheese and Butter Factory Co Holdings Ltd, VIC

Services

Winner
QBE Insurance Group, NSW
Finalists
ADEA Power Consulting Pty Ltd, TAS
Broadspectrum Australia Pty Ltd, SA
Cleanevent Holdings Pty Ltd, VIC
Ecowise Environmental, ACT
Marine & Offshore Group Pty Ltd, WA
Rooney Shipping and Trading Pty Ltd, NT
UniQuest Pty Limited, QLD

Small to Medium Manufacturer

Winner
Mt Romance Australia Pty Ltd, WA
Finalists
A.i. Scientific, QLD
Air Affairs Australia Pty Ltd, NSW
Beerenberg, SA
GFC Kilns International Pty Ltd, VIC
Muir Engineering Pty Ltd, TAS
Walkabout Australia, NT

Tourism

Winner
The Australian Outback Travel Company Pty Ltd, VIC
Finalists
BridgeClimb, NSW
Burswood International Resort Casino, WA
Naturally Tasmania Tours, TAS
Oceanis Australia Pty Ltd, QLD

2002

Australian Exporter of the Year

ResMed, NSW

Agribusiness

Winner
Casella Wines Pty Ltd, NSW
Finalists
Burra Foods, VIC
Dover Fisheries, SA
Inland Trading, ACT
P B Foods, WA
Sea King Seafood, NT
Springfield Fisheries, TAS
Tender Plus, QLD

Arts & Entertainment

Winner
BridgeClimb, NSW
Finalists
Buku Larrnggay Mulka Centre, NT
Despard Gallery, TAS
Krome Studios, QLD
Micro Forte Pty Ltd, ACT
Prospero Productions, WA
Shock Exports.Com Pty Ltd (then Shock Exports), VIC

Education

Winner 
Central Queensland University, QLD
Finalists
Flinders University, SA
InSearch UTS, NSW
Melbourne University Private Ltd, VIC
Phoenix English Language Academy, WA
University of Canberra, ACT
University of Tasmania, TAS

Emerging

Winner
Worley Pty Ltd, QLD
Finalists
Berrysweet Australia, VIC
CommtechWireless Pty Ltd, WA
Darwin Bolt Supplies, NT
King Island Dairy, TAS
Sentinel Pty Ltd, ACT
Surcare Australia, SA
Thomas Electronics, NSW

Information & Communication Technology

Winner
Infomedia Limited, NSW
Finalists
Agrilink Holdings, SA
Lasata Software, WA
Lochard, VIC
Opcom Pty Ltd, QLD
Protocom Development Systems Pty Ltd, ACT
Sonardata Pty Ltd, TAS

Large Advanced Manufacturer

Winner
ResMed, NSW
Finalists
ACL Bearing Company, TAS
Food Spectrum Pty Ltd, QLD
Oceanfast Pty Ltd, WA
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA
Toyota Motor Corporation Australia, VIC

Minerals

Winner
MIM Holdings, QLD
Finalists
Alcan Gove, NT
Ausmelt Limited, VIC
Coal & Allied Industries Limited, NSW
Consolidated Minerals, WA
Pasminco Hobart, TAS
Pasminco Port Pirie, SA

Regional

Winner
Warrnambool Cheese and Butter Factory Co Holdings Ltd, VIC
Finalists
Angove's Pty Ltd, SA
Blueberry Farms of Australia, NSW
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
Mount Romance Australia, WA
Overseas Game Meat Export, QLD

Services

Winner
Ausenco Limited, QLD
Finalists
ADEA Power Consulting Pty Ltd, TAS
Burswood International Resort Casino, WA
Cleanevent Holdings Pty Ltd, VIC
Ecowise Environmental, ACT
Macquarie Bank Limited, NSW
Rooney Shipping and Trading Pty Ltd, NT
Tenix LADS Corporation, SA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Q-MAC Electronics, WA
Finalists
Aerosail Shade Structures, NT
Bordex Wine Racks Pty Ltd, SA
Dynjab Technologies, ACT
Hazard Systems, TAS
Jabiru Aircraft, QLD
Kingfisher International, VIC
Reinhardt International, NSW

2001

Australian Exporter of the Year

BRL Hardy Wine Co, SA

Agribusiness

Winner
BRL Hardy Wine Co, SA
Finalists
Bunge Meat Industries, NSW
Cedar Hills Flowers and Foliage, QLD
Inland Trading, ACT
Kailis and France, WA
Lenah Game Meats, TAS
Roma Food Products, VIC
Sealanes Albatross, NT

Arts & Entertainment

Winner
BridgeClimb, NSW
Finalists
Crisp Glass, ACT
Despard Gallery, TAS
Krome Studios, QLD
Maruku Arts, NT
Shock Exports.Com Pty Ltd (Shock Exports), VIC
Storyteller Media Group Pty Ltd, WA

Education

Winner
University of New South Wales, NSW
Finalists
Asia Pacific School, ANU, ACT
Central Queensland University, QLD
Curtin University, WA
RMIT University, VIC
St Michael's Collegiate School, TAS
University of South Australia, SA

Emerging

Winner
AWS Clinical Waste, QLD
Finalists
Aerosail Shade Structures, NT
Agrilink Holdings, SA
Andrew Peace Wines, VIC
AV Communications, WA
Catalyst Interactive, ACT
PCWI International, NSW
Turnaround Solutions, TAS

Information & Communication Technology

Winner
Lasata Software, WA
Finalists
Autech Research, TAS
Mincom Limited, QLD
QSR International, VIC
Tower Technology, NSW
Wizard Information Services, ACT

Large Advanced Manufacturer

Winner
Filtronic Comtek, QLD
Finalists
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
D J Batchen, NSW
Oceanfast Pty Ltd, WA
Robert Bosch Australia, VIC
Two Dogs International, SA

Minerals & Energy

Winner
Australian Premium Coals, QLD
Finalists
Coal & Allied Industries Limited, NSW
Cody Opals, VIC
Copper Mines of Tasmania, TAS
McArthur River Mining, NT
Portman Limited, WA
WMC Limited, SA

Regional

Winner
Russell Mineral Equipment Pty Ltd, QLD
Finalists
Cambinata Yabbies, WA
Casella Wines Pty Ltd, NSW
Effem Foods, VIC
Mini Jumbuk, SA

Services

Winner
Clough Engineering Group, WA
Finalists
ADEA Power Consulting Pty Ltd, TAS
Brisbane City Enterprises, QLD
Northern Territory Adventure Tours, NT
SMEC International, ACT
The Cox Group, NSW
URS Australia, VIC
Woodhead International, SA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Compumedics Limited, VIC
Finalists
Advanced Rapid Robotic Manufacturing, SA
Gibbens Industries, NSW
North Australia Radio and Electronics, NT
Novaris Pty Ltd, TAS
Q-MAC Electronics, WA
Ranger Instruments, QLD

2000

Australian Exporter of the Year

Austral Ships, WA

Agribusiness

Winner
BRL Hardy Wine Co, SA
Finalists
Australian Food Merchants, NT
Burra Foods, VIC
Inland Trading, ACT
Manjimup Coolstores, WA
Miandetta Fresh Foods, QLD
Nugan Quality Foods, NSW
SBA Foods, TAS

Arts & Entertainment

Winner 
Shock Exports.Com Pty Ltd (Shock Exports), VIC
Finalists
Australian Rugby Union, NSW
CVA Film and Television, WA
Desart Inc, NT
Despard Gallery, TAS
NRS Group, ACT
Warner Roadshow, QLD

Education

Winner
University of New South Wales, NSW
Finalists
Australian Maritime College, TAS
Curtin University, WA
Griffith University, QLD
RMIT University, VIC
University of Canberra, ACT
University of South Australia, SA

Emerging

Winner
Securency Pty Ltd, VIC
Finalists
Clipsal Airtec, SA
HotBods, WA
Infomedia Limited, NSW
MediaWare Solutions, ACT
Ranger Instruments, QLD
Sonar Data, TAS
Upstream Petroleum, NT

Information & Communication Technology

Winner
Lasata Software, WA
Finalists
Autech Research, TAS
Epixtech, SA
Hansen Technologies, VIC
Lake Technology, NSW
Nu-Lec Industries, QLD
Tower Software, ACT

Large Advanced Manufacturer

Winner
Austal Ships, WA
Finalists
ACL Bearing Company, TAS
BTR Automotive, NSW
McArthur River Mining, NT
Riviera Marine (Int) Pty Ltd, QLD
Robert Bosch Australia, VIC
Schefenacker Vision Systems Australia Pty Ltd, SA

Minerals

Winner
Woodside Energy, WA
Finalists
Caterpillar Elphinstone Pty Ltd, TAS
Gekko Systems, VIC
Hydramatic Engineering, NSW
MIM Holdings, QLD
Northern Gateway, NT
WMC (Olympic Dam), SA

Services

Winner
Northern Territory Adventure Tours, NT
Finalists
BAE Systems, SA
Banksia Pacific, QLD
Barclay Mowlem, NSW
Ecowise Environmental, ACT
Gribbles Pathology, VIC
Hydro Tasmania, TAS
Marine & Offshore Group Pty Ltd, WA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Bishop Steering Technology, NSW
Finalists
CEA Technologies Pty Ltd, ACT
Muir Engineering Pty Ltd, TAS
North Australia Radio and Electronics, NT
Q-MAC Electronics, WA
Russell Mineral Equipment Pty Ltd, QLD
Steriline Racing Equipment, SA
Warren and Brown, VIC