1999

Australian Exporter of the Year

Pipers Brook Vineyard, TAS

Agribusiness

Winner
Betatene, VIC
Finalists
BRL Hardy Wine Co, SA
Ellison Horticultural, NSW
Grainco Australia, QLD
Manjimup Coolstores, WA
Tasmanian Alkaloids, TAS
Waterloo Land & Livestock, NT

Arts & Entertainment
Winner
Auran Holdings Pty Ltd, QLD
Finalists
Australian Chamber Orchestra, NSW
Australian Childrens Television, VIC
Reckless Moments, SA
Terrapin Theatre, TAS

Education
Winner
University of New South Wales, NSW
Finalists
AMC Search, TAS
Charles Darwin University (NT University), NT
Curtin University, WA
Griffith University, QLD
RMIT, VIC
University of Canberra, ACT
University of South Australia, SA

Emerging

Winner
Secure Network Solutions Ltd, VIC
Finalists
Dadanco, SA
Darwin Allsports, NT
Hazard Systems, TAS
Inland Trading, ACT
Marine & Offshore Group Pty Ltd, WA
Poly Optics, QLD
Woodland Home Products, NSW

Information & Communication Technology
Winner
Softlink International, QLD
Finalists
Future School, NSW
Open Software, VIC
Protocol Information, TAS
Protocom Development Systems Pty Ltd, ACT
Surpac Software, WA
Large Advanced Manufacturer
Winner
Robert Bosch Australia, VIC
Finalists
Incat Aust, TAS
TNA Australia Pty Ltd, NSW
EGR, QLD
Pharmacia and Upjohn, WA
R M Williams, SA
Minerals
Winner
Newlands Coal (MIM), QLD
Finalists
ECS International, NSW
Maptek, WA
Minecom, TAS
Oil Gas and Mining, NT
Services
Winner
Australian Outback Travel Pty Ltd, VIC
Finalists
Cellarmaster Wines, NSW
Chung Sing, TAS
Clough Engineering Group, WA
Cullen Grummitt and Roe, QLD
Ecowise Environmental, ACT
Northern Territory Adventure Tours, NT
Small to Medium Manufacturer
Winner
Pipers Brook Vineyard 1999, TAS
Finalists
Claypave, QLD
Freedman Electronics, NSW
Horn Aust, SA
Jensen Jarrah, WA
Micks Whips, NT
NRS Group, ACT Southern Dental Industries, VIC


1998

Australian Exporter of the Year

Compumedics Limited

Agriculture
Winner
BRL Hardy Wine Co, SA
Finalists
Cranswick Estate, NSW
Kailis and France, VIC
North Forest Products, TAS
Queensland Cotton Corporation Ltd, QLD
South East Asian Livestock, NT
Arts & Entertainment
Winner
Australian Childrens Television, VIC
Finalists
Auran Holdings Pty Ltd, QLD
Australian Chamber Orchestra, NSW
Yothu Yindi, NT
Education
Winner
RMIT University, VIC
Finalists
Australian Maritime College, TAS
Charles Darwin University (NT University), NT
IDP Education, ACT
TAFE Queensland International, QLD
University of Adelaide, SA
University of Wollongong, NSW
Emerging
Winner
Super Alloy Technologies, VIC
Finalists
Aquasmart, TAS
Bordex Wine Racks Pty Ltd, SA
Filtronic Pty Ltd, QLD
ITL Corporation, ACT
JML Engineered Facades, NSW
Northern Territory Pre-Stressing Pty Ltd, NT
WA International Education, WA
Information & Communication Technology
Winner
Integrated Research, NSW
Finalists
Centrebet, NT
Compucat Research Pty Ltd, ACT
ERG Limited, WA
Mincom Limited, QLD
Radio Frequency Systems, VIC
Large Advanced Manufacture

Winner
Austal Ships,WA
Finalists
ACL Bearing Company, TAS
ANCA Pty Ltd, VIC
ResMed, NSW
Riviera Marine (Int) Pty Ltd, QLD
Schefenacker Vision Systems (Britax Rainsfords), SA

Minerals & Energy
Winner
Christmas Island Phosphates, WA
Finalists
ECS International, NSW
Energy Resources of Australia, NT
Index Minerals, TAS
Portman Mining, QLD
Services
Winner
Clough Engineering Group, WA
Finalists
Australian Museum Services, NSW
Australian Photogeological, ACT
Chung Sing, TAS
Cullen Grummitt and Roe, QLD
Intrepid Travel, VIC
Northern Territory Adventure Tours, NT
Small to Medium Manufacturer
Winner
Compumedics Limited, VIC
Finalists
Endurance Electronics, ACT
Kimseed , WA
Liferaft Systems Australia Pty Ltd, TAS
Micks Whips, NT
Panbio, QLD
Rib Loc Australia, SA
Stolway, NSW



1997

Australian Exporter of the Year

TNA Australia Pty Ltd

Agribusiness
Winner
Queensland Cotton Corporation Ltd, QLD
Finalists
Aquatas, TAS
Australian Bluefin, SA
Gosh Leather, WA
Mildara Blass, VIC
NSW Grains Board, NSW
Wallco International Pty Ltd, NT
Emerging

Winner
Future Technology Resources Pty Ltd, WA
Finalists
Ditchbrook, QLD
Parap Fine Foods, NT
Swingyde, SA
The Lentil Company, VIC
Tower Software, NSW
Universal Nets, TAS

Information & Communication Technology

Winner
Future School, NSW
Finalists
Autech Research, TAS
Dynamic Transport Mgt, VIC
Mincom Limited, QLD

Large Advanced Manufacturer

Winner
Incat Aust, TAS
Finalists
ANCA Pty Ltd, VIC
Austal Ships, WA
BRL Hardy Wine Co, SA
GEC Alsthom, QLD
Goyen Controls Company Pty Limited, NSW

Minerals

Winner
Woodside Offshore Petroleum Pty Ltd, WA
Finalists
Collinsville Coal, QLD
Copper Mines of Tasmania, TAS
Etheridge Henley Williams, NSW
Normandy Mining, SA
Woodcutters Mine, NT

Services
Winner
Cash Converters International Limited, WA
Finalists
AMC Search, TAS
Australian Oil and Gas Corp, NSW
Charles Darwin University (NT University), NT
Lorraine Martin College, QLD
Taylors College, VIC


Small to Medium Manufacturer

Winner
TNA Australia Pty Ltd, NSW
Finalists
Enviromist, SA
Intralux, QLD
Jensen Jarrah, WA
Liferaft Systems Australia Pty Ltd, TAS
Southern Dental Industries, VIC


1996

Australian Exporter of the Year

Bradmill Textiles Pty Ltd

Agribusiness

Winner
Heytesbury Pastoral Group, NT
Finalists
Australian Hop Marketers, TAS
Queensland Cotton Corporation Ltd, QLD
Seedco, SA
Wirrilla, NSW

Emerging

Winner
TechComm Group Limited, NSW
Finalists
Almondco, SA
Foley Industries, TAS
Mount Romance, WA
National Safety Council NT, NT
Rectifier Technologies, VIC
STG-FCB, QLD
Tower Software, ACT

Large Advanced Manufacturer

Winner
Bradmill Textiles Pty Ltd, VIC
Finalists
Delta West, WA
Electro Optic, ACT
Incat Aust, TAS
Kirby Engineering, NSW
Mincom Limited, QLD
Schefenacker Vision Systems (Britax Rainsfords), SA

Minerals

Winner
RGC Mineral Sands Limited, WA
Finalists
Blair Athol Coal, QLD
Energy Resources of Australia, NT
Santos Ltd, SA

Services

Winner
AACM International Pty Ltd, SA
Finalists
Airplan, VIC
Aust College of English, NSW
Cullen Grummitt and Roe, QLD
Frontier Camel Tours, NT
Management Solutions, ACT
Total Marine Services, WA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Global Lightning Technologies Pty Ltd, TAS
Finalists
Anvil Steel, NSW
CEA Technologies Pty Ltd, ACT
Jensen Jarrah, WA
Lumascape Lighting, QLD
United Bulk Transfer, NT
Universal Motor Control, VIC
Vision Systems-ADPRO, SA


1995

Australian Exporter of the Year

ANCA Pty Ltd

Agribusiness

Winner
Vecon Pty Ltd, TAS
Finalists
Gosh Leather, WA
Queensland Sugar Corp, QLD
Royal Palms, NT
The Peninsular Group, NSW

Emerging

Winner
ERSIS Australia Pity Ltd, QLD
Finalists
Ashford Hospital, SA
Beku Environmental, TAS
Dome Coffees, WA
Edex, NSW
Endurance Electronics, ACT
Gale Australia, VIC
Yothu Yindi, NT

Large Advanced Manufacturer

Winner
ANCA Pty Ltd, VIC
Finalists
Codan Pty Ltd, SA
Delta West, WA
ResMed (ResCare), NSW
Walkers Ltd, QLD

Minerals

Winner
Queensland Magnesia, QLD
Finalists
Australian Fused Materials, WA
Bayswater Colliery, NSW
Tioxide Australia Pty Ltd, TAS

Services

Winner
CMPS&F Pty Limited, NSW
Finalists
Balarinji, SA
GCD International, VIC
Holiday AKT, NT
IDP Education, ACT
Signet Engineering, WA
Unitas Consulting, TAS
Warner Roadshow, QLD

Small to Medium Manufacturer

Winner
Food Spectrum Pty Ltd, QLD
Finalists
Australian Scientific Instruments Pty Ltd, ACT
Cranswick Estate, NSW
Jensen Jarrah, WA
Muir Engineering Pty Ltd, TAS
Radio Frequency Systems, SA
Shock Exports.Com Pty Ltd (Shock Exports), VIC

1994

Australian Exporter of the Year

Intellect Australia Pty Ltd

Agribusiness

Winner
Blue Ribbon Holdings Limited, TAS
Finalists
Abalone Fisherman's Co-Operative Ltd, VIC
Matilda Fresh Foods, QLD
SA Seedgrowers Co-op, SA
Southern Yabby Farms, WA
Standard Commodities, NSW
Transglobal Marketing, NT

Emerging

Winner
Aussie Lobsters Pty Ltd, WA
Finalists
Aquatas, TAS
Gambaros Seafoods, QLD
Integrated Technical Services, NT
Management Solutions, ACT
Megazyme, NSW
Preton Display, SA
Printsoft, VIC

Large Advanced Manufacturer

Winner
PBR Automotive Pty Ltd, VIC
Finalists
Alcatel, NSW
Austal Ships, WA
Austoft, QLD
Castalloy Ltd, SA
United Milk Tas, TAS

Minerals

Winner
Argyle Diamonds, WA
Finalists
Adelaide Chemical Co, SA
BHP Australia Coal, QLD
Energy Brix, VIC

Services

Winner
Hawker de Havilland Australian Aviation College, SA
Finalists
CABS - Computer Automated Business Systems Pty Ltd, NSW
Cairns Port Authority, QLD
Clough Engineering Group, WA
Collins Avionic, VIC
IDP Education, ACT
Mercury Walch, TAS

Small to Medium Manufacturer

Winner
Intellect Australia Pty Ltd, WA
Finalists
ANCA Pty Ltd, VIC
CEA Technologies Pty Ltd, ACT
Computer Software Packages, SA
Cowan Manufacturing, NSW
Force 10 Holdings, QLD
Global Lightning Technologies Pty Ltd, TAS


1993

Australian Exporter of the Year

Orlando Wydham Group Pty Ltd, SA

Commodities

Winner
Tassal Limited, TAS
Finalists
Alambie Wine, VIC
Argyle Diamonds, WA
Australia Meat Holdings Pty Ltd, QLD
Colly Farms Cotton, NSW
Crocodile Farms, NT
Santos Ltd, SA

Emerging

Winner
Lochard Environment Systems Pty Ltd, VIC
Finalists
Action Laser, NSW
CCK Treasury Systems, WA
Gearhart United, SA
Hartz Tasmania, TAS
Transglobal Marketing, NT
TST International, QLD

Large Advanced Manufacturer

Winner
Orlando Wyndham Group Pty Ltd, SA
Finalists
AWA Limited, NSW
Bonlac, VIC
Caterpillar Elphinstone (Dale Elphinstone), TAS
James Hardie Building Systems, QLD
Transfield ASI Pty Ltd, WA

Services

Winner
World Geoscience Corporation, WA
Finalists
CMPS&F Pty Limited, NSW
PPK Consultants, SA
Preston Group, VIC
Sea World/Warner Bros, QLD

Small to Medium Manufacturer

Finalists
Agen Biomedical, QLD
BC Leather, NSW
Multistack International, VIC
Static Engineering, SA
Tiger Engineering, WA


1992

Australian Exporter of the Year

Cryofab Industries Limited

Commodities

Winner
International Prime Food Exports Pty Ltd, NSW
Finalists
Dampier Salt Ltd, WA
Hammersley Iron (Rio Tinto Iron Ore) , WA
Queensland Magnesia, QLD
Santos Ltd, SA

Emerging

Winner
The Cheesecake Factory Pty Ltd, VIC
Finalists
Bohle Industrial & Mining, QLD
Bondor Itex, QLD
ResMed (ResCare), NSW
Safetycare Aust, VIC

Large Advanced Manufacturer

Winner
Kirby Engineering, NSW
Finalists
BHP Steel, VIC
CIG Gas Cylinder, NSW
Ford Motor Company, VIC
Uncle Bens (Effem Pty Ltd), VIC

Services

Winner
Clough Engineering Group, WA
Finalists
CABS - Computer Automated Business Systems Pty Ltd, NSW
CMPS&F Pty Limited, NSW
SIR Pty Ltd, NSW
World Geoscience Corporation, WA

Small to Medium Manufacturer

Winner
Cryofab Industries Limited, NSW
Finalists
ANCA Pty Ltd, VIC
Bud-Pak Pty Ltd, NSW
GBC Scientific Equipment Pty Ltd, VIC
Rheem Australia, QLD

1991

Commodities

Winner
Robe River Iron, WA
Finalists
G & J Hines Pty Ltd, SA
Geraldton Fishermen's Co-operative Ltd, WA
MIM Holdings, QLD
Western Australian Meat Marketing Co, WA

Emerging

Winner
LSE Technology Pty Limited, NSW
Finalists
HEA Pty Ltd, NSW
OTC International, NSW
QPSX Communications, WA
ResMed (ResCare), NSW

International Business

Winner
BHP Steel, VIC
Finalists
Argyle Diamonds, WA
AWA Limited, NSW
Clough Engineering Group, WA
IBM Australia, NSW

Services

Winner
CABS - Computer Automated Business Systems Pty Ltd, NSW
Finalists
Crooks Michell Peacock Stewart, NSW
Kinhill Engineers, VIC
Minenco Pty Ltd, VIC
Soltec Research, VIC

Small to Medium Manufacturer

Winner
Mincom Limited, QLD
Finalists
Atco Controls Pty Ltd, VIC
GCD International, VIC
Schefenacker Vision Systems (Britax Rainsfords), SA
Tassal Limited, TAS

Value Added

Winner
Glaxo Australia Pty Ltd, VIC
Finalists
Bradken Consolidated, NSW
Queensland Nickel, QLD
QUF Industries, QLD
Tasmanian Alkaloids, TAS

1990

Commodities

Winner
Dampier Salt Ltd, WA
Finalists
Australian Flower Exports, WA
Lithium Aust, WA
Perfecta Exports, TAS
Robe River Iron, WA

Emerging

Winner
Olympic Dam Marketing, SA
Finalists
Electro Optic, NSW
Leigh Mardon, NSW
Megadata, NSW
Stallion Technologies, QLD

International Business

Winner
The North West Shelf Project, WA
Finalists
Argyle Diamonds, WA
BHP Steel, VIC
Brambles Industries, NSW
F H Faulding & Co, SA

Manufactures

Winner
GBC Scientific Equipment Pty Ltd, VIC
Finalists
Cochlear Pty Ltd, NSW
Codan Pty Ltd, SA
Farley Australia, VIC
IBM Australia, NSW

Services

Winner
Anderson Consulting, NSW
Finalists
CABS - Computer Automated Business Systems Pty Ltd, NSW
GIO Reinsurance, NSW
Telecom, VIC
Weldon International, NSW

Support

Winner
Westpac Banking Corporation, NSW
Finalists
Australian Financial Review, NSW
Monash Graduate School of Management, VIC
WA Chamber of Commerce, WA

Value Added

Winner
Minproc Holdings Limited, WA
Finalists
Cuggi Australia, VIC
Queenslad Nickel, QLD
QUF Industries, QLD
SCM Chemicals, WA